3. Bölüm 
"NAZİ ORDUSUNUN ESİR KAMPLARI’NDA TÜRKLER" ... "ÖLÜMLER ARTTIKÇA, NAZİ ORDUSUNUN MASRAFI DÜŞÜYORDU" ... "UZAKLARDA TAŞ ARAMAK LÜKS, MEZARSIZ YATIYORLAR !" ... "TRT’NİN BELGESEL KAMERALARI, TARİHİN DİLE GETİRİLMEYEN ACILARINA ÇEVİRİLİYOR" ...

   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

II. Dünya Savaşı'nda Kızılordu üniformasıyla Nazi askerlerine esir düşen Türk ve Müslüman halkların dramını...
Esir kampındaki Mustafa’nın 80 gram ekmeğini altıya bölmesini...
O dönemleri yaşamış tanıkların ve Yazar Cengiz Dağcı'nın yürek dağlayan öz yaşamsal öyküsü Korkunç Yıllar'ı...
ve tüm bunları merak edenler TRT'nin tarihe ışık tutan belgeseli, "Gamalı Haç ile Kızılyıldız Arasında"nın 3. bölümünü kaçırmasın. “Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız Arasında” Belgeseli bu akşam TRT-2'de 22.30’da.

B elgesel programın 3. bölümünde, İkinci Dünya Savaşı'nın dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen Almanya'nın Rusya'ya saldırısı ve milyonlarca Kızıl ordu askerinin esir edilmesi konu ediliyor. Programda 3,6 milyon Kızıl Ordu askerinden açlık, salgın hastalık, SD birliklerinin cinayetleri ve işkenceleri sonucu 2,6 milyonunun öldüğüne dikkat çekiliyor.

P rogramın can alıcı bölümlerinden biri de Nazi esir kamplarının ve 1940’lı yılların birebir yaratıldığı dramatik sahneler. Esirlerin gerçekten pek de farklı olmayan hasta, aç, bir deri, kemik kalmış hallerini ve Nazilerin acımasız davranışlarını izleyen bazı dönem tanıkları o anları tekrar yaşadıklarını ve ürperdiklerini söylüyor.

  RÖPORTAJLARDAN SEÇMELER…

SEYİT AHMET BOZKURT-KIRIM
Ölünün üzerinden atlayıp geçiyoruz orda .kimisi ölmüş,kimisi yatıyor yerde. Böyle yapıyor ama kalkamıyor onu da almanlar ölüyle beraber Arabaya atıyorlar götürüyorlar,çukura gömüyorlar
HAMİT ÖZBEK-ÇEÇEN
Trene bindirip bizi Dachau Dead kampına 6 milyon kişinin öldüğü kampa götürdüler. Orada dead kampında kokudan ölenler,birbirini yiyorlar hayvanlar gibi. Ayaklarım yürüyemez hale geldi. Yürüyemeyenleri ölülerin arasına atıyorlar.
ROLPH KELLER-Alman Araştırmacı
GESTAPO sürekli kamplarda aramalar yaparak, kendilerine göre gereksiz ve istenmeyen insanları ayıklıyordu. İstenmeyen bu insanlar da Yahudiler ve Bolşeviklerdi. Bu insanları esir kamplarından alıp, toplama kamplarında bir araya getirerek kurşuna diziyorlardı. Burada da öldürülenlerin sayısı çok fazlaydı. 10 binlerce insan öldürüldü.
ALİM ALMAT-KAZAK- Alman adamı yakalıyor,yat diyor, yatıyor. 75 kırbaç vuruyor ondan sonra adam mosmor olup kalıyor. Üstüne bir kova soğuk su döküyor. Silkeleniyor köpek gibi,ölüyor kalıyor on dakikada. Günde arabayla 100 kişi-50 kişi taşıyıp,götürüp,çukura atıp gömüyorduk.
-Siz gömüyordunuz?

 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com