Röportajlar 
"Milyonlarca Müslüman ölse de bir tane iz yok" ... "Uzaklarda taş aramak lüks, mezarsız yatıyorlar!" ... "Auschwitz'de biz de öldük..." ...

   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

Seyit Ahmet Kermençikli - Kırım: 

Bizim de toprağımızı aldılar, evimizi aldılar ve nereye gidersen git. Ondan evvel o grupların bir tanesini Stalin doğrudan doğruya 29 senesinin sonunda toplayıp, Bahçesaray'dan 30'a kadar vagona yükleyip Sibirya'ya gönderdi. Onu gözümle gördüm. Hiçbir suçu olmayan insanlar. Bunlar ne yapmış 30 günden fazla adam çalıştırmış. Sonra malı, mülkü, beygiri varmış. Biraz toprağı varmış. 91 liradan, 90 lira vergi vereni hukuktan mahrum etme diye bir kanun çıkardı Stalin.

Evimiz elimizden alındı, üzülmemek olur mu. Ev, köy evi ama içinde birşeyler var....Beni zaten köyde Kolhoz'a almadılar. Kolhoz kuruldu o zaman beni almadılar. ....İş başında işi veren işi idare eden Ruslar.

 

Fatma Baştimur - Ukrayna:

"Korkumdan fabrikada çalıştım"

"- Oradan Berlin'de hepimizi sıralamışlar. Zengin adamlar gelmişler. Genç kızları sen, sen, sen öne! Bana çalışmaya gideceksin. Beni de çağırmışlar. Hayır dedim ben fabrika çalışacağım dedim. Korktum çünkü kötülük yapabilirlerdi, gitmedim. Fabrikada çalıştık."

» Devamı

 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com