4. Bölüm 
"ESİR KAMPLARINDA UMUT TÜKENİNCE TEK KURTULUŞ ÖLMEKTİ” ... “NAZİLER'İN ÖLÜM LİSTESİNDE TÜRKLER'İN DE ADI VARDI” ...“NAZİ REJİMİNİN KATLETTİĞİ TÜRK VE MÜSLÜMAN HALKLARIN ACISI, “GAMALI HAÇ İLE KIZILYILDIZ ARASINDA” ADLI BELGESELİN 4.BÖLÜM'ÜNDE DİLE GELİYOR.”

   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

13 şubat 2006-TRT-2-22.30
aynı gece saat 01.25 ve Salı sabahı 07.20'de.

Belgeselin bu akşamki bölümünde dünyanın yıllardır bilmediği, korkunç bir gerçeği Auschwitz'de Türklerin de acımasızca öldürüldüğünü öğreneceğiz...

"Türkistan'lı Mansur Atabek'in, 1943'de Himmler'in iskelet koleksiyonuna konmak için öldürülen 115 hemşehrisi arasında olduğunu anlatan dakikalar insanın tüylerini diken diken ediyor."

"Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız Arasında" adlı belgeselin 4.bölümünde Nazi rejiminin yüz binlerce Sovyet esirini katletmesi, açlık, salgın hastalıklar ve Alman askerlerinin saldırgan tutumları yüzünden 5.734.528 esirden,

3,3 milyonunun ölmesi konu ediliyor. Onların, yeşil renkli suyu çorba; taşlı-samanlı hamuru ekmek diye yemek zorunda kaldıkları esir kamplarındaki yaşantısı dramatik sahnelerle ekrana yansıyor. Tüm bu çektiklerine rağmen, esirlerin vatanlarına olan aşklarını dile getirdikleri bölümler yürekleri burkuyor….

 

Tüm bunlar ve dönemle ilgili merak ettikleriniz bu akşam 22.30'da TRT-2'de “Gamalı Haç İle Kızılyıldız Arasında” adlı belgeselde.

Belgeselin tekrarı aynı gece saat 01.25 ve Salı sabahı 07.20'de.

 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com