5. Bölüm 

"HİTLER'İN ESİRLER ORDUSU, STALİN'İN KIZIL ORDU'SUNA KARŞI" ... "İKİ CEPHEDE SAVAŞMAK, İKİ DÜŞMANA ESİR OLMAK!" ...
   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

Almanların amacı Kafkasya ve Orta Asya petrol kaynaklarını, madenlerini kendi çıkarı  için kullanmaktı.....
Sovyet üniformasıyla esir düşen Müslümanlar, şimdi Alman tarafında savaşmaya zorlanıyordu.....

II. Dünya Savaşı'na girmeyen genç Türkiye Cumhuriyeti, şimdiye kadar hem Sovyetler, hem de Naziler tarafından aldatılan ve korkunç şekillerde katledilen Türkleri kurtarmak için  elçilerini   Kırım'a yollamıştı..... 

 Tüm bu gerçekler,   ve II. Dünya Savaşı'nın kanlı sayfaları arasında yitip giden hayatlar "Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında"  belgeselinin bu akşamki bölümünde  ortaya çıkıyor.  O dönemin kostüm, dekor ve mekanının birebir  hazırlanmasıyla oluşturulan sahneler ve bu olayları birebir yaşamış Cengiz Dağcı'nın 'Korkunç Yıllar' adlı romanından yapılan canlandırmalar belgeseli daha da ilgi çekici hale getiriyor. Belgeselin beşinci bölümü  20 Şubat Pazartesi  günü saat 22.30'da TRT-2'de sizlerle.....

 AŞİR MELEK-KIRIM TATARI
-Sizin anlayacağınız ben size şunu söyleyeyim. Biz kaldık iki taşın arasında. Ne komünizm bize bir şey yaptı ne faşizm. Şimdi hangisine hizmet edeceğiz. Affedersin yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal veyahut kabahat bizde.


.

 

ROLPH KELLER-ALMAN ARAŞTIRMACI
Sovyetler Birliği'nde bulunan pek çok farklı millet Sovyet yönetiminden zarar görmüş, çoğu yerinden yurdundan edilmişti... Bu da Almanlarla ortak olan bir yönleriydi. Dolayısıyla Almanlarla işbirliğini kabul ettiler. Aslında çoğu, Nazilerin prensiplerini benimsememişlerdi. Onlar sadece, savaştan sonra özgür ve bağımsız bir ülkeye dönmeyi umuyorlardı.
SÜLEYMAN TEKİNER-AZERİ
 -Peki bu birliklerin içindekiler gerçekten gönüllü müydü?
-Yok canım, ne münasebet. Kimisi açlıktan, kimisi başka çare yok
-Yani zorla?
-Ölmemek için. Zorla denmez ama çünkü öyle bir şart var, şartlar öyleydi  ki zorlamaya lüzum yoktu. Herkes bir lokma ekmek alabilmek için oraya giriyorlardı.
Dr. PATRİK VON ZUR MÜHLEN-ALMAN ARAŞTIRMACI
Esir kampındaki pek çok esir de oluşturulan bu taburlarda yer almak için gönüllü olarak başvurdular. Onları bu askeri birliklerde yer almaya iten en önemli nedenlerden biri de, esir kamplarındaki o ağır yaşam şartlarıydı. Oralarda açlık, hastalık ve soğuk hava şartlarıyla mücadele ediyorlardı. Yüz binlerce esir beslenme yetersizliğinden, soğuktan ve tifo gibi hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti.
HABİBULLAH ARSLAN-KIRIM
Fakat bu sefer doğrudan doğruya Alman elbisesi giydirdiler. Gönüllü de değildik, nasıl gönüllü olalım? Ne için çarpıştığımızı da bilmiyorduk.

 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com