6. Bölüm 

"İKİ ORDU, İKİ SEMBOL, İKİ DİKTATÖR VE İKİ ÖLÜM ARASINDA KALAN RUSYA MÜSLÜMANLARININ TRAJİK ÖYKÜSÜ"
   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

"Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız Arasında" adlı belgeselin ilk dakikalarında işgal altındaki halkların Almanlara yakınlık göstermesinin nedeninin, Stalin'in baskıcı rejimi ve Bolşevizm'den kurtulma arzusu olduğuna dikkat çekiliyor. Belgeselin ilerleyen kısımlarında bu sefer de Nazilerin canavarca uygulamalarının, bu çaresiz insanları yok ettiğine tanık olunuyor. Belgeselde ayrıca "Almanların bu halkları ve hayatta kalabilmiş esirleri şimdi de Ruslara karşı savaşmaya zorladığı" anlatılıyor. 

"RUSYA MÜSLÜMANLARI STALİN, HİTLER ve BİR DE MÜTTEFİK KUVVETLER ARASINDA UFALANIYORDU" 

Bu zavallı halkların savaşın sonunda bir darbe de müttefiklerden yediğini, yüz binlerce savaş esirinin İngilizler ve Amerikalılar tarafından Kızıl Ordu'ya teslim edildiğini, çoğunun sınırı geçer geçmez öldürüldüğünü ve çok azının da asla sağ dönemeyecekleri Sibirya'ya sürüldüğünü; tarihin yok saydığı günleri araştıran "Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız" belgeseli ile öğreneceğiz. 

İki ordu, iki sembol, iki diktatör ve iki ölüm arasında kalan Rusya Müslümanlarının trajik öyküsü 27 Şubat 2006 Pazartesi günü 6. bölümüyle saat 22.30'da TRT-2'de.

 

.

 
Belgeselde yer alan canlandırmalardan

"BİR OĞUL ALMAN, DİĞERİ SOVYET ASKERİ OLMUŞ"


KORKUNÇ YILLAR-Romanı -Cengiz Dağcı

"Bugün, bir oğlun, sırtında Alman üniforması, göğsünde gamalı haç. Öteki dağlarda, kalpağında kızıl yıldız tepeden tırnağa milletinin kanına bulanmış Bolşeviklerle beraber... Babam, daha çok kimi düşünüyor, kime acıyor? Bana mı, Bekir'e mi, yoksa kendine mi? Bilmiyorum......"
 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com