7. Bölüm 

"İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI BATILILAR İÇİN BİTMİŞTİ, ANCAK SOVYET CEPHESİNDE FELAKET DEVAM EDİYORDU. MİLYONLARCA SOVYET TÜRKÜ  ÇOLUK ÇOCUK DEMEDEN VATANLARINDAN SÜRÜLÜYOR, YA DA ÖLDÜRÜLÜYORDU. "
   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

"Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız Belgeseli” 7. Bölümünde,   İkinci Dünya Savaşının sonrasında  yaşanan acı yılları  ekrana getiriyor.  İnsanlığın gördüğü en büyük felaket olan, İkinci Dünya Savaşının ardında  50 milyonu aşkın ölü, milyonlarca sakat, yoksul,  evsiz ve vatansız perişan insan bıraktığı  ve bu savaşta milyonlarca insanın  kamplarda, akıl almaz işkenceler altında can verdiği anlatılıyor.
 
Ancak felaket Sovyet cephesinde devam edecekti.
 
Belgeselin  bu bölümünde  milyonlarca insanın, kadının ve  çocuğun vatanlarından nasıl sürüldüğü  ya da öldürüldüğü  gözler önüne seriliyor. Karaçaylar’ın, Malkarlar’ın, Kırım Tatarları’nın,  Kalmuklar’ın,  Ahıska Türkleri’nin ve Çeçen-İnguşların adeta bir soykırıma dönüşen bu sürgünler  sırasında nüfuslarının yarısından fazlasını kaybettiğinin anlatıldığı anlarda  yürekler  burkuluyor. Bu korkunç yılları yaşamış insanların röportajlarına da yer verilen belgeselde,  bu çaresiz ve mağdur kavimlerin "Gamalı Haç ile Kızılyıldız Arasında" kalmanın bedelini çok ağır  ödediğine  dikkat çekiliyor. Ayrıca  bu bölümde Batıya kaçmayı başaran binlerce kişinin yine Batılılar   tarafından nasıl Sovyetlere teslim edildiğine ve sınırı geçer geçmez çoluk çocuk demeden  nasıl öldürüldüğüne tanık olacağız.                      
 

.

 
18 MAYIS 1944 KIRIM TATARLARININ SÜRGÜNÜ SIRASINDA YAŞANANLAR
         
ŞERİFE  ÖMER –KIRIM TATARI- Sürgün sırasında 7 yaşlarında.
" -Başta babacığım öldü. Babam beni pek severdi, alıp gittiler babamı. Babamı gördüm. Sonra halalarım öldü. Onları da alıp gittiler. Çocukları öldü. Onları da alıp gittiler. En sonunda anam öldü. Anam ölünce korktum onu da alıp, giderler diye. Ölmüş anamı, üç gün boyunca kucaklayıp yattım. Sabah çıkıp kapının önüne oturuyordum. Kim gelip sorsa "Anam uyuyor girmeyin eve” derdim. Üçüncü gün kokusu çıkmaya başladı. Beni kaldırıp attılar kapının önüne bir de girip baksalar, anam ölmüş, şişmiş…."
 
HASAN KAYASLI-KIRIM TATARI
"Babamın iç çamaşırlarını  soyuyorlar,  babamı dövüyorlar. O gece kız kardeşimi de alıyorlar. Ahır var oraya.  On yedi kişi tecavüz ediyor sabaha kadar, inanır mısınız? Sonra çekip gidiyorlar. (Ağlıyor) Böyle oldu,  kız kardeşim  kahrından intihar ediyor  ertesi gün…"

Tarihin eksik kalmış sayfalarını tamamlamak isteyenler  "Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında" belgeselini mutlaka izlesin.
7.Bölüm   6 Mart Pazartesi  günü,  saat 22.30’da TRT-2‘de .
 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com