8. Bölüm 

"İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI BATILILAR İÇİN BİTMİŞTİ, ANCAK SOVYET CEPHESİNDE FELAKET DEVAM EDİYORDU. MİLYONLARCA SOVYET TÜRKÜ  ÇOLUK ÇOCUK DEMEDEN VATANLARINDAN SÜRÜLÜYOR, YA DA ÖLDÜRÜLÜYORDU. "
   

KünyeBelgesel | Foto | Röportajlar | Basından

 
 

GAMALI HAÇ İLE KIZILYILDIZ ARASINDA" BELGESELİ BU AKŞAM BİR VATANA SAHİP OLMANIN  ÖNEMİNİ ANLATAN MUHTEŞEM VE ÇOK ETKİLEYİCİ BİR FİNALLE, EKRANLARA İZ BIRAKARAK VEDA EDİYOR
        
"Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız” belgeselinin son bölümünde, yurtlarından ayrı bırakılmış binlerce kişinin  uzak ülkelerde, yabancı topraklarda kimsesiz gömüldüğüne dikkat çekiliyor.   Hayatta kalanların ise yıllarca vatan ve aile özlemi çektikleri,  o korkunç yılları her gece tekrar tekrar yaşadıkları, ancak uğruna bir ömür adadıkları  vatanlarına   halen dönemedikleri anlatılıyor. 
Bu   gün  o günleri yaşamış son birkaç kişinin, 60 yıldan fazla zamandır vatanlarının kokusunu,  toprağını  özlediği ve zorla dahil edildikleri bu savaş sırasında  “Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız” arasında kaybettikleri hayatlarını aradığı dile getiriliyor.

Belgeselin finalinde ise seyircilere şu soru soruluyor.  Vatan uğrunda bir ömür verilmeli mi?.....

 
          
Hayatları bir asra yaklaşan bu insanların cevaplarını merak edenler bu akşam 22.30’da TRT-2’de yayınlanacak olan “Gamalı Haç İle Kızıl Yıldız”  belgeselinin final bölümünü dikkatle izlesin. Son bölümde herkes için çıkaracak dersler  var…
 
 

www.gamalihac-kizilyildiz.com